oasis.bosforum.org
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

oasis.bosforum.org

www.oasis.bosforum.org

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Yeni işletim sistemi Windows Strata

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Rep : 0

Kişi sayfası
Bar:
Yeni işletim sistemi Windows Strata Left_bar_bleue500/500Yeni işletim sistemi Windows Strata Empty_bar_bleue  (500/500)

Yeni işletim sistemi Windows Strata Empty
MesajKonu: Yeni işletim sistemi Windows Strata   Yeni işletim sistemi Windows Strata Icon_minitimePerş. 20 Kas. 2008, 15:15

Yeni işletim sistemi Windows Strata Win10

Microsoft'un ajandasındaki planları ve Steve Ballmer'ın açıklamaları bir araya gelince Windows'un yeni bir işletim sisteminin peşinde olduğu ortaya çıkıyor.

Bir yandan Vista'nın yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren, bir yandan da sonraki işletim sistemi Windows 7 üzerine geliştirmelerde bulunan Microsoft, arka planda gizliden gizliye başka bir işletim sistemi daha geliştiriyormuş. Şirketin ajandası ve Steve Ballmer'ın açıklamaları bir araya getirildiğinde ortaya çıkan tablo yeni bir Windows'un geleceğini işaret ediyor.

Microsoft'un ajandasındaki planları ve Steve Ballmer'ın açıklamaları bir araya gelince Windows'un yeni bir işletim sisteminin peşinde olduğu ortaya çıkıyor.

Bir yandan Vista'nın yaygınlaşması için çalışmalarını sürdüren, bir yandan da sonraki işletim sistemi Windows 7 üzerine geliştirmelerde bulunan Microsoft, arka planda gizliden gizliye başka bir işletim sistemi daha geliştiriyormuş. Şirketin ajandası ve Steve Ballmer'ın açıklamaları bir araya getirildiğinde ortaya çıkan tablo yeni bir Windows'un geleceğini işaret ediyor.

"Cloud computing" denilen ve birbirine bağlı, etkileşimli sistemlerin yer aldığı yapıya uygun olarak tasarlanması planlanan yeni işletim sisteminin adı (veya kod adı) ise Windows Strata. Sisteme ise genel olarak "cloud OS" adı veriliyor.

Bu ay içerisinde düzenlenecek olan PDC 2008'de (Professional Developer's Conference) yer alacak oturumlar arasında dikkati çeken Windows Strata ismi kısa bir süre sonra sayfadan kaldırıldı. Ancak ekran görüntüleri, o anı yakalayanlar tarafından internette yayılmaya devam ediyor.

Web tabanlı birbirine bağlı farklı sistemlerin kullanılması Microsoft adına yeni bir uygulama sayılmaz. Daha önce de Hailstorm gibi XML web hizmetleri veya Windows Server 2008 ile ASP.NET'in birlikteliği benzer tarzda bir yapıya sahipti.

Windows Strata, mevcut Microsoft ürünleri ve servislerinin bazı stratejik noktaları hesaba katarak birbirine bağlanması esasına dayanıyor. Bundan birkaç yıl önce ortaya çıkan ve Live Core denilen yapı, yakın geçmişte kullanıcıların hizmetine sunulan Live Mesh ve benzeri uygulamalar bundan böyle Strata'nın bileşenleri gibi olacak. Yani bir anlamda farklı isimlerdeki hizmetler tek bir çatı altına toplanacak.

Şu an için PDC gündeminde Strata'ya ait bir içerik görünmüyor. Ancak internet üzerinde bu konuda daha detaylı bilgilerin ortaya çıkmasının çok zaman almayacağı konusunda genel bir görüş hakim.
http://oasis.bosforum.org

1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Microsoft, Windows Live'ın yeni sürümünü tanıttı
» Windows Casusu
» Portable Windows Doctor 1.6
» HP'den Yeni Netbook
» Microsoft Windows Terimleri