oasis.bosforum.org
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

oasis.bosforum.org

www.oasis.bosforum.org

AnasayfaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

Laptopa format atmak

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

Rep : 0

Kişi sayfası
Bar:
Laptopa format atmak Left_bar_bleue500/500Laptopa format atmak Empty_bar_bleue  (500/500)

Laptopa format atmak Empty
MesajKonu: Laptopa format atmak   Laptopa format atmak Icon_minitimePerş. 01 Ocak 2009, 03:45

Laptopa format atmak

İlk Yöntem

Sata Disk için gereken sürücüleri xp kurulum dosyaları ile birleştirmek ve yeni bir cd yapmak

Sata driverları. : Notebookunuzun SATA driverini indirin. İndirdiğiniz driveri D diskinde sata driver isimli bir klasöre açın.
Windows Xp: Xp cd'nizin içindeki bütün dosyaları D diskinde XP isimli klasöre kopyalayın.
Nlite programı : Buradan http://www.nliteos.com/download.html indirebilirsiniz.
Yeni XP yi yazabilmek için bir adet boş CD.

Uygulama (yazıyla anlatım).

Nlite programını kurun ve çalıştırın. Gelen ilk ekranda Language kısmından Turkish'i seçin ve aşağıdan devam'a basın.
Size xp dosyalarının yerini soracak. D diskinde oluşturduğunuz XP klasörünü gösterin. Devam'a basın.
Gelen sayfada birşey yapmadan Devam'a basın.
Gelen sayfada "sürücüler" ve "açılabilir iso" seçeneklerini işaretleyin.
Gelen sayfada ekle'ye basın, tek sürücü'ye basın, D diskindeki sata driver klasörünü bulun ve "iaahci" isimli dosyayı seçip aç'a basın.
Açılan pencerede en üsteki iki dosya hariç diğer hepsini CTRL tuşu ile seçip devam'a basın.
Değişiklikler uygulansın mı diye sorduğunda evet deyin. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Bittiğinde devam'a basın.
İlk taktığınız XP cd'sini çıkarın ve boş cd'yi takın.
Gelen pencerede Mod bölümünde "doğrudan yazdır" ı seçin, CD için bir isim yazın, yazma hızını düşürün ve deyin.
Devam ve bitir'e basın. Sata destekli windows XP CDniz hazır.

2. Yöntem.

Biostan sata özelliğini kapatmak. ve XP yi kurduktan sonra sata sürücülerini kurarak tekrar sata özelliğini açmak. Ben birinci yöntemi. öneriyorum. Ama gene de başka bir yol daha olduğunu görmeniz için aşağıdakini yazdım.

Notebookunuzun SATA driverini indirin..
Bilgisayarıma sağ tıklayın, özellikler, donanım, aygıt yöneticisini açın.
IDE ATA/ATAPI denetleyicileri seçin. Birincil IDE kanalına sağ tıklayın ve sürücüleri güncelleştiri seçin.
Windows Update sitesine bağlanmayın yani Hayır. Bu kez değil seçeneğini işaretleyin.
Listeden ya da belirtilen konumdan yükle'yi seçin.
Arama.Yüklenecek sürücüyü ben seçeceğim'i tıklayın.
Disketi var seçeneğini seçin ve az önce kopyaladığınız dosyaların olduğu klasörü gösterin. İlerleyin. Sisteminize gerekli olan inf dosyasını otomatik olarak seçecektir ilerleyin.
Karşınıza bir kaç seçenek çıkacak. Intel(R) 82801HEM/HBM SATA AHCI Controller (Mobile ICH8M-E/M) i seçin.
Gerekli driverleri sistemizine yükleyecek ve Restart etmenizi isteyecektir.
Yeniden başladığında hata verecektir. Sebebi ise biosta sata'nın kapatılmış olmasıdır. Bios'a girin ve sata özelliğini aktif hale getirin. Böylece sata hdd kullanan bir windows xp işletim sisteminiz olacaktır.
Kurulumu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. Windows xp kurulum ekranında kuruluma başlarken size iki seçenek sunuyor.
1-Dosya sistemini olduğu gibi bırak.
2-Ntfs olarak biçimlendir. Bunu seçip hızlı biçimlendir derseniz hatasız kuruluma devam edebilirsiniz.

Alıntıdır...
http://oasis.bosforum.org

Laptopa format atmak
1 sayfadaki 1 sayfası